klima bakımı

Klima bakımı kısaca klimaların genel kontrolünün ve temizliğinin yapıldığı işlemdir. Klima bakımı ve temizliğinin nasıl yapılacağı, sıkça araştırılan konulardan bir tanesidir.

Özellikle de ev ve iş yerlerinde klima kullanmış olduğu halde, yeterli verimi alamayan bireyler bu konu da ciddi sıkıntı yaşamaktadır. Zira düzenli bir biçimde klima temizliği yapılmadığı takdirde, klimalardan verim almak oldukça zordur.

Bu noktada yapılması gerekli olan, güvenilir ve nitelikli bir klima teknik servisine başvurmaktır. Çünkü klima bakımı gerçekleştirilirken yalnızca temizleme işlemi yapılmaz; bu işlem esnasında cihazın ileride oluşturabileceği arızalar da tespit edilir.

Klima Özel Servis olarak klima bakımlarınızı, hem sizin sağlığınız, hem de klimanızın yüksek performanslı ve uzun ömürlü olması için, profesyonel servis ekiplerimizce standartlara uygun olarak yapıyoruz.

Klima Bakımı Esnasında Uyguladığımız İşlemler Nelerdir?

 1. Öncelikle klimanın dış temizliği yapılır. Bu aşamada, klima dış ünite temizliği gerçekleştirilir.
 2. Daha sonra klimanın serpantin kısmı özel klima bakım ilacı ile iyice temizlenir.
 3. Dış temizlik bittikten sonra klimanın iç temizliğine başlanır. Bu aşamada, klima iç ünite temizliği yine ilaçlı su ile  gerçekleştirilir.
 4. İletişim hattı ve elektronik kart bağlantı soketleri ile beraber ünitede yer alan elektriksel bağlantı noktalarının da genel kontrolü yapılır.
 5. Fan ve hareketli tüm parçaların mekanik bağlantıları kontrol edilir.
 6. En son işlem olarak klimanız çalıştırılarak soğutucu gaz basınçları kontrol edilir ve klimanın yüksek performansta çalışması gözlemlendikten sonra teslim edilir.

Klima bakımı düzenli bir biçimde yapılmadığı takdirde yaşayacağınız olumsuzlukları şu biçimde sıralayabiliriz:

 1. Klimanızın performansından tam randıman alamazsınız.
 2. Klima bakımı yaptırmadığınız için tasarruf ettiğinizi düşünebilirsiniz, ama bu durum daha büyük sıkıntılara yol açacağından ekonomik zarar görürsünüz.
 3. Sürekli klima arızaları ile karşılaşırsınız,
 4. Klimanızın kullanım ömrünü oldukça kısaltmış olursunuz.
 5. Klima serpartin yüzeyinde ve filtrelerinde biriken bakteriler yüzünden sağlığınız bozulur.