SPLİT KLİMA

Split klimalar genel olarak ev, işyeri, kafe gibi mekanlarda kullanılırken evlerde de en fazla kullanılan klima modellerinden biri olduğunu söyleyebiliriz.

Split klimalar 1 adet iç ve 1 adet dış üniteden oluşan inverter ve on off olarak 2 farklı çeşit klima türüdür. Çoğunlukla duvar tipi split klimalar ağırlıklı olarak tercih edilse de, salon tipi, kaset tipi ,gizli tavan tipi ve yer tavan tipi split klimalar da tercih edilmektedir.

İnverter ve On Off Split Klimaların Farkları


Split klimaların İnverter ve On Off tipi olduklarından bahsetmiştik.

On Off tipi Split klimalar, genellikle iç ünitelerinde bir adet sürücü elektronik devre kartı bulunan, dış ünitesinde ise kompresörü ve fan motorunu çalıştırmaya yarayan daimi kapasitör bulunan klimalardır.

Bu dış ünitedeki kompresör ve fan motorları bir elektronik kart yardımı ile değil de bir kapasitör vasıtasıyla çalıştıkları için akıllı sistemler arasına girmezler.

Klima çalışırken istenilen iç ortam sıcaklığını yakaladığında dış ünitedeki kompresör durur, istenilen sıcaklık dışına çıkıldığında kompresör tekrar çalışmaya başlar.

Bu işlem trafikteki bir aracın dur kalk yapmasına benzer. Enerji tüketimini artırır ve bu da faturaya olumsuz yansır.

İnverter Split klimalar ise, hem iç ünitesinde hem de dış ünitesinde inverter elektronik kartlar bulunur. Dış ünitesinde bulunan kompresörleri de inverter tipi kompresörlerdir. Bu kompresörler ve fan motorları dış ünite bulunan inverter kart üzerinden kontrol edilir.

On off tip split klimaların trafikteki bir araç gibi dur kalk tarzı çalıştığından bahsetmiştik.

İnverter split klimalarda ise durum farklıdır. Klima çalışırken iç ortam sıcaklığı istenilen sıcaklığa ulaşsa bile dış ünite çalışmasını sürdürür. Dış ünitede bulunan elektronik kartın yönettiği EEV yani elektronik genleşme valfinin gaz akışını kısması ile kompresör ve fan motorları düşük düzeyde çalışmaya devam ederler.

Bu sayede dış ünite siz kumandadan kapatmadığınız sürece durmaz, düşük seviyede çalışmaya devam eder ve enerji tasarrufu sağlanmış olur.

On Off ve İnverter Split klimaları birbirinden ayrı tutan bir başka özellik ise ısıtma ve soğutma konumlarında ki çalışma aralıklarıdır.

On Off tipi Split klimalar ısıtma modunda hava sıcaklığı 0 dereceye yaklaştığında ve soğutma modunda hava sıcaklığı 35 dereceye yaklaştığında performansları çok düşer.

İnverter tipi Split klimalar ise, -15 ve 50 derece aralığında bile daha üstün performans gösterirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir