VRF KLİMA

VRF KLİMA nedir sorunuza öncelikle kelime manasını açıklayarak cevap verelim. Variable Refrigerant Flow (VRF) ya da Variable Refrigerant Volume (VRV)kelimelerinin baş harflerinden meydana gelmiş olan VRF klimalar; değişken debili soğutucu akışkan sistemleri demektir. Yani sistem içerisinde barındırdığı akışkan debisini değiştirerek ihtiyaç olan kapasiteyi, tam ve net olarak ayarlayabilmektedir.

VRF sistemler de doğa dostu R-410A soğutucu akışkan ve akıllı inverter teknolojisi kullanmaktadır. VRF klimalarda sistem; birden çok iç ünitenin tek bir bakır boru hattıyla aynı dış ünite ve dış ünite grubuna bağlı çalışmasına imkan sağlamaktadır.

Gelişmiş ısı geri kazanımı, ısıtma, soğutma ve havalandırma işlemlerini aynı anda tek bir sistem ile yapmanıza olanak sağlayarak enerji verimliliğini arttırmakta ve işlem maliyetini azaltmaktadır.

Ayrıca VRF teknolojisi, bölgesel iklimlendirme kontrolü sayesinde kullanıcıların konfor koşullarını kendi tercihlerine göre ayarlama olanağı sunmaktadır. VRF klima sistemleri bu nitelikleriyle oteller, plazalar, fabrikalar, tiyatrolar, hastaneler, havalimanları ve diğer büyük çaplı binalar için kullanılır.

Hem VRF sistemi, hem de VRV sistemleri aynı teknolojik sistemler olup ayrı markalar tarafından kullanılırlar. VRF-VRV sistemlerde havayı işleyen çok sayıda iç ünite modüler bir dış kondens üniteye bağlanır ve bu şekilde ısıtma-soğutma işlemini yapar.

VRF klima sistemleri; tek dış ünite ile birden fazla iç ünitenin bağımsız olarak kontrol edilebildiği sistemdir. Bu özelliğiyle VRF klima sistemleri oteller, plazalar, fabrikalar, tiyatrolar, hastaneler ve diğer büyük çaplı binalar için tercih edilmektedir.

VRF Klima Sistemi Çalışma Mantığı


VRF sistemi nasıl çalışır diye düşünenler için öncelikle; VRF sistemlerinin temelde dış ortama yerleştirilen bir dış ünite grubu, buna bağlı çok sayıda iç ünite, hassas kontrollü bir otomasyon sistemi, bakır boru hattıyla sistemde dolaşan soğutucu gazdan oluştuğunu belirtelim.

Merkezi klima sistemleri olarak da bilinen VRF klimalar çalışırken dış üniteden çıkan gaz ve sıvı, üniteler boyunca sistemi dolaşarak tekrar dış üniteye geri döner. VRF klima kullanımının avantajları da bu durumda ortaya çıkar.

VRF klima nasıl çalışır daha ayrıntılı anlatacak olursak; her bir ünite en temel boru hattına bağlanarak birbirinden bağımsız şekilde ayrı ayrı kontrol edilebilir. Dolayısıyla ihtiyaç duyulmayan alanlarda iklimlendirme yapılmaz. VRF sistemi, toplam kapasiteyi hassas olarak ayarlayabilen DC inverter kompresörlere sahibi olduğu için odanın ihtiyacına göre gaz debisinin ayarlanmasını sağlar. Böylece minimum düzeyde enerji tüketilir.

VRF klima modelleri bir dış ünite grubuna çok sayıda ve farklı kapasite ile tipte iç üniteler bağlanabilmesine imkan verir. İç ünite kapasite toplamı dış ünite kapasitesinin %50’sinden az ve %130’undan fazla olmadığı sürece değişik kombinasyonda sistemler oluşturulabilir.

Merkezi klima sistemleri olarak da bilinen VRF sistemi için iç ortam sıcaklığı (+)(-) 0,5 derece hassasiyetle kontrol edilir. VRF klimaların içinde bulunan sıcaklık ve basınç sensörleri her bir iç ünitenin dış üniteye olan uzaklığından etkilenmeden kapasite ihtiyacını belirleyebilir. Böylece yalnızca ihtiyaca cevap verecek şekilde enerji transferi gerçekleştirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir