KLİMA MONTAJI

Klima Montajı

Klima montajı, profesyonel klima servisi çalışanları tarafından cihazdan yüksek performans ve tasarruf sağlamak amacıyla yapılan uygulamalardan biridir.

Klima montajı yapılmadan önce, klimanın takılacağı alanın metrekare, tavan yüksekliği, coğrafi cephe ve yaşayan kişi sayısı faktörleri ele alınıp, montaj yapılacak klimanın BTU değeri doğru hesaplanarak klima seçimi yapılmalıdır.

Klima Montajının yapılacak yerin, tüm alanı çevreleyecek ve hava sirkülasyonun en verimli olacağı yer olarak seçilmesi gerekir.

KLİMA MONTAJI SONRASI ÇALIŞTIRILMADAN ÖNCE YAPILMASI GEREKENLER


Klima montajı gerçekleştirilip çalıştırılmadan önce; klima elektrik hattına bağlanacak şebeke voltaj ve akımının klima elektronik devre kartına ve dış ünitede bulunan kompresör motoruna zarar vermemesi için ölçülüp uygunluğunun test edilmesi gerekir.

Klima dış ünitesinden sisteme verilecek soğutu gaz vanalarının açılmadan önce, dijital manometre yardımıyla, daha sonra gaz kaçağı oluşup klimanın arıza yaşamaması için kaçak fonksiyon testi yapılmalıdır.

dijital manometre

Kaçak fonksiyon testi başarılı bir şekilde tamamlandıktan sonra, sistem dış üniteden vakum pompası bağlanarak tesisatın vakum işleminin yapılması gerekir. Vakum pompası tesisatta oluşan hava ve nemi kurutma özelliği taşır. Vakum işlemi yapılmaz ise, daha sonradan kompresör arızaları gibi sorunlarla karşı karşıya kalınabilir.

Vakum Motoru

Vakum işlemi tamamlandıktan sonra klima dış ünitesinden gaz vanaları, kurbağacık anahtarı ve alyan anahtarı yardımıyla açılır ve sistem tamamen çalıştırılmaya hazır hale getirilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir