KLİMA BAKIMI

klima bakım onarım

Klima bakım onarım kısaca klimaların genel kontrolünün ve temizliğinin yapıldığı işlemdir. Klima bakımı ve temizliğinin nasıl yapılacağı, sıkça araştırılan konulardan bir tanesidir.

Özellikle de ev ve iş yerlerinde klima kullanmış olduğu halde, yeterli verimi alamayan bireyler bu konu da ciddi sıkıntı yaşamaktadır. Zira düzenli bir biçimde klima temizliği yapılmadığı takdirde, klimalardan verim almak oldukça zordur.

Bu noktada yapılması gerekli olan, güvenilir ve nitelikli bir klima teknik servisine başvurmaktır. Çünkü klima bakımı gerçekleştirilirken yalnızca temizleme işlemi yapılmaz; bu işlem esnasında cihazın ileride oluşturabileceği arızalar da tespit edilir.

Böylece, çok daha ekonomik ve randımanlı bir biçimde klimanızı kullanmanız mümkün duruma gelir. Dilerseniz, akıllarda oluşan klima bakımı nasıl yapılır? Klima temizleme işleminde nelere dikkat edilir? Gibi soru işaretlerini gidermeye başlayalım.

Klimaların her mevsimde kullanılmaktadır olması, en azından senede iki kez bakım yapılma zorunluluğunu da yanı sıra getirir. Düzenli bakım yapılmadığı sürece, klimalarınız yeteri kadar verimli çalışmayacak ve sık sık arıza çıkararak ciddi bir masraf kapısına yol açacaktır.

Bu nedenle, klima bakımlarınızı muhakkak periyodik bir biçimde yaptırmalısınız. Peki, bu bakım işleminde neler yapılıyor? Klimalarınızın bakımı nasıl gerçekleşiyor? Şimdi de bu soruları cevaplandıralım.

Klima Bakımı Esnasında Uygulanan İşlemler Nelerdir?


-Öncelikle klimanın dış temizliği yapılır. Bu aşamada, klima dış ünite temizliği gerçekleştirilir.

-Daha sonra klimanın serpantin kısmı iyice temizlenir.

-Akabinde oldukça gereken soğutucu akışkan kaçak kontrolü yapılır.

-Dış temizlik bittikten sonra klimanın iç temizliğine başlanır. Bu aşamada, klima iç ünite temizliği gerçekleştirilir.

-İletişim hattı ve elektronik kart bağlantı soketleri ile beraber ünitede yer alan elektriksel bağlantı noktalarının da genel kontrolü yapılır.

-Fan ve hareketli tüm parçaların mekanik bağlantıları kontrol edilir.

Evde Klima Bakım İşlemi Nasıl Yapılır?


Eğer klimanızı temizletmek istiyorsanız, muhakkak uzman bir klima teknik servisinden yardım almanızı öneri ederiz. Zira uzman bir servis sayesinde klimanızın kullanım ömrünü artırmanız mümkündür. Fakat yine de evde klima temizleme işlemini merak edenler için birkaç tavsiye sunmak istiyoruz.

Evde klima bakımının doğru bir biçimde gerçekleştirilmesi için, evvela klima temizleme spreyi satın almalısınız. Klima temizleme spreyleri klimalara zarar vermeyecek şekilde üretilirler. Bu sebeple, herhangi bir sprey yerine klima temizleme spreyi almanız hayati önem taşıyor.

Doğru spreyi satın aldıktan sonra klimanızın kapağını dikkatli bir biçimde yerinden çıkarın. Bu kapağı kaldırınca klima filtrelerinin olduğu kısmı görebilirsiniz. Filtreleri gördüğünüz bu bölümdeki pislik ve tozları elektrikli süpürge yardımı ile temizleyebilirsiniz.

Bu noktada dikkat etmeniz gerekli olan, temizlik sırasında elektrikli süpürgenizi çok yüksek devirde çalıştırmamanızdır. Aksi takdirde filtrelere zarar verebilirsiniz.

Toz ve pislik temizliğini yaptıktan sonra, klima temizleme spreyini filtrelerin ve radyatörün bulunduğu bölüme sıkın. Bu sayede, verimliliği azaltan kirin ortaya çıkmasını sağlarsınız. Klima temizleme spreyinin sıkılmasından sonra bir diş fırçası yardımı ile söz konusu bölgeyi iyice fırçalayın.

Ancak bu işlemi gerçekleştirirken dikkat etmenizde fayda var. Zira dikkatsiz bir biçimde yapacağınız işlem, klimanıza zarar verebilir. Bu aşamada, fırça yardımı ile temizlediğiniz klima köpüklü bir hal alacaktır. Son olarak, klimanızı suyla durulayın ve temizliği sonlandırın. Bu adımları birer birer uygulayarak evde klima temizliği gerçekleştirebilirsiniz.

Klima Bakımı Yapılmazsa Ne Olur?
Klima bakımının ne kadar değerli olduğuna fazlası ile değindik. Ancak yine de ”klima bakımı yapmazsak, klima temizleme işini ihmal edersek ne olur?” gibi sorularınız var ise, bu sorulara detaylı bir biçimde cevap vererek soru işaretlerini ortadan kaldırmak istiyoruz.

Klima bakımı düzenli bir biçimde yapılmadığı takdirde yaşayacağınız olumsuzlukları şu biçimde sıralayabiliriz:

-Klimanızın performansından tam randıman alamazsınız,

-Klima bakımı yaptırmadığınız için tasarruf ettiğinizi düşünebilirsiniz, ama bu durum daha büyük sıkıntılara yol açacağından ekonomik zarar görürsünüz,

-Sürekli klima arızaları ile karşılaşırsınız,

-Klimanızın kullanım ömrünü oldukça kısaltmış olursunuz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir